atrakcje

Malowniczy labirynt skalny w Górach Stołowych z bogatą ilością formacji skalnych.

Najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 mnpm.) i jednocześnie największe w kraju „skalne miasto” złożone z ogromnej ilości oryginalnie ukształtowanych skał. Schronisko na Szczelińcu jest najstarszym w Sudetach.

Utworzony w 1993 roku, jeden z najbardziej unikalnych parków narodowych kraju.

Duże zgrupowanie ładnie ukształtowanych form skalnych : grzybów, maczug, młotów i baszt.

Papiernia w Dusznikach Zdroju jest jedną z największych atrakcji turystycznych naszego pięknego regionu. Jest to jedyny zachowany i do dziś działający obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych w środkowej Europie.

Kościół NMP wzorowany na Bazylice św. Piotra w Rzymie ; szopka ruchoma składająca się z 800 drewnianych figurek.

Są tu zarówno drobne sprzęty domowe, jak i wyposażenia wnętrz izb mieszkalnych, warsztatów pracy – kuźnia, stolarnia, warsztat szewski, itp.

Tuż pod szczytem Iglicznej jest bardzo uczęszczanym miejscem, zwłaszcza po koronacji cudownej figurki MB Śnieżnej przez papieża Jana Pawła II w 1983 roku.

Największa i najpiękniejsza jaskinia sudecka, szósta w kraju pod względem długości korytarzy.

Z najwyższym szczytem Sudetów Wschodnich – Śnieżnikiem (1425 mnpm.). Poniżej na Hali pod Śnieżnikiem znajduje się Schronisko na wys. 1218 m.

Największy i najwyższy wodospad w Masywie Śnieżnika, najwyższy w Sudetach. Znajduje się w Międzygórzu.

Podziemne Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota.

Oferuje bogata, ponad 500 letnią historię górnictwa, podziemne wyrobisko górnicze długości 700 m oraz sale wystawowe.

Unikatowy w skali europejskiej zabytek (trzy tego typu obiekty w Europie) został wybudowany w 1776 r. przez miejscowego proboszcza. Wystrój wnętrza kaplicy stanowią czaszki i piszczele ok. 3 tys. osób, ofiar wojen oraz panującej w tamtych czaszach epidemii.

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, atrakcją turystyczną jest „Tradycyjny wypiek chleba” połączony z ubijaniem masła, wyrobem sera.

Rezerwat ścisły ” Torfowisko pod Zieleńcem ” został utworzony w 1954 roku na obszarze 156,8 ha . Rezerwat położony jest na wysokości 740 – 760 m n.p.m. na płaskowyżu pomiędzy pasmami Gór Bystrzyckich i Gór Orlickich.